לאן נעלם התיאבון הבריא שלנו?

ב-1996 טבע ד"ר סטיבן בארטמן את המושג אורת'ורקסיה נרבוזה, תחילה כדי לתאר את מטופליו שפיתחו אובססיה כלפי דיאטות, אחר כך התברר לו שהמושג מתאים לתאר תופעה גדולה יותר – הימנעות מוגזמת או מוגברת מצריכתם של מאכלים שנתפסים כלא בריאים. למעשה ביקש להצביע על הקיבעון שמפתחת בחברה המערבית בנוגע ל'אכילה בריאה'. השם שנתן להפרעת האכילה/הנפש הזאת שאוב מיוונית ומשמעותו בתרגום החופשי היא "תיאבון בריא", אך ד"ר בארטמן התכוון ל"תזונה נכונה".

עבור הד"ר אורת'ורקסיה, שמתבטאת בעיסוק מוגזם בהרכבי המזון, היא הפרעת אכילה המקבילה לאנורקסיה. כמו אנורקסיה, במקרים חריגים מאוד היא יכולה להוביל לתת-תזונה קשה ואפילו מוות, אך לעניינו רלוונטית הפרעה זאת בגרסתה העדינה יותר.

ירקות בשוק. התעסקות מוגזמת באוכל בריא יכולה להפוך לאורת'ורקסיה (צילום: עמרי פולק)

ירקות בשוק. התעסקות מוגזמת באוכל בריא יכולה להפוך לאורת'ורקסיה (צילום: עמרי פולק)

אורת'ורקסיה יכולה לגרום לפגיעה בביטחון העצמי של אלו הסובלים ממנה, שפעמים רבות מאשימים את עצמם בחוסר ההצלחה של הדיאטות המתקשרות להפרעת האכילה, ברעב התמידי שלהם ובכמיהתם למזונות שאסרו על עצמם. בניגוד לאנורקסיה ובולימיה, הסובלים מאורת'ורקסיה אינם מתעסקים כמות האוכל שהם צורכים אלא באיכותו. הם אינם מעוניינים להיות רזים, הם נמצאים במרדף תמידי אחר אוכל בעל הרכב טהור ובריא.

כיצד התעסקות באכילה בריאה יכולה להיות לא בריאה? גם בארטמן עצמו מודע לבעייתיות שקונספט זה יוצר, אבל תשובתו לכל המבקרים הייתה "מידתיות". כל עוד עושים דבר במידה אין מדובר בבעיה, זאת מתחילה כשהעיסוק הופך לאובססיה ופוגע בתזונתו של אדם. בלא מעט הזדמנויות הוא מבקש להבהיר שאין בכוונתו לטעון כי צמחונות, טבעונות או צורות אחרות של אכילה בריאה הן הפרעות אכילה, אלא רק המקרים בהם הפרט מפתח אובססיה לגבי הנושא.

אמנם ההגדרה של הפרעה זאת מתייחסת לפרטים הסובלים ממנה, אבל בעינינו כאן ב"שיגעון האוכל" אפשר לטעון שהחברה המודרנית עצמה נמצאת במצב כזה  או אחר של אות'רוקסיה. רק כך אפשר להסביר את העיסוק המוגבר שלנו בהרכב המזון, בכמות הוויטמינים שהוא מכיל, נושא עליו נרחיב בקרוב.

רוצים לקרוא עוד על אורת'ורקסיה? כנסו לאתר של ד"ר סטיבן בארטמן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s