הבלבול שיוצרת תעשיית הדיאטות

אחד הדברים שמסייע לתעשיית הדיאטות לשגשג הוא הדיון המדעי המתקיים באופן מתמיד, זה שכל הזמן משווה בין הדיאטות הקיימות וממשיך את החיפוש אחר הדיאטה המושלמת להורדת משקל ולטיפול ומניעת מחלות. מדוע הדיון הזה ממשיך? במיוחד כשכל המחקרים בנושא מראים כי ההבדלים ביניהן מינוריים (פער הקטן מק"ג אחד בהורדת משקלממוצע והורדת סיכון ממוצע).

ככל הנראה העניין ממשיך בגלל האינטרסים הכלכליים של תעשיית הדיאטות, שתורמת למחקר מסוג זה ומתעלמת ממחקר נחוץ יותר בתחומים בעלי תוצאות מוכחות יותר. הרי הנתונים בנוגע להצלחתן של הדיאטות הגדולות, במיוחד לאורך זמן, אינם מחמיאים להן בלשון המעטה (מעל 90 אחוז מעלים את המשקל שהורידו ואף יותר תוך מספר שנים).

בעוד מחקרים על דיאטות מככבים בתקשורת ומבלבלים אתכם, המחקרים החשובים באמת פשוט לא נערכים באותה תדירות. מחקרים אלו מוכיחים כי חקר הדיאטות מתעלם משניים משלושת המרכיבים החשובים ביותר להצלחתו של שינוי אורח חיים  – שינוי התנהגותי ופעילות גופנית. ההסתכלות על שינוי הרגלי חיים כהיצמדות לדיאטה היא התעלמות מהמורכבות שבעניין. בדיוק כפי שהטענה כי דיאטה אחת היא המתאימה ביותר לכל האנשים בעולם היא הסתכלות מעבר למגוון האנושי, ההבדלים הסביבתיים והחברתיים הקיימים בינינו.

אין דיאטה מושלמת, תזכרו את זה

אין דיאטה מושלמת, תזכרו את זה

כל מי שפצח אי פעם בדיאטה יודע שהמשמעת העצמית היא החלק החשוב ביותר בכל התהליך, שכן בלעדיה אין סיכוי להצליח. לכן כדאי מראש לבנות תפריט שתוכלו לעמוד בו לאורך זמן, מה שהדיאטות הגדולות מאוד מקשות לעשות. אותה משמעת עצמית היא הבסיס לכל המחקרים שמוכיחים כי רק שינוי מקיף באורח החיים, כזה הכולל גם שינוי התנהגותי ופעילות גופנית ולא רק שינוי תזונתי, מוביל לתוצאות חיוביות לאורך זמן.

אחת הבעיות המרכזיות, מלבד המחסור במימון מחקרים שיחזקו את החשיבות של שינוי מקיף באורח חיים, היא העובדה שגם הגופים המדינתיים לא משקיעים מספיק בטיפול מסוג זה ובעצם מאפשרים לתעשיית הדיאטות לשגשג על חשבוננו ועל חשבון בריאותנו. מה עושים? מבינים כי משמעת עצמית בנוגע לשינויים הנחוצים בהתנהגות שלנו ובהכנסת הפעילות הגופנית לאורח חיינו חשובה, לא פחות מהרכב התזונה שלנו. הכי חשוב הוא לא לקנות את השקרים שמנסים אנשי תעשיית הדיאטות למכור לנו בנוגע לדיאטה המושלמת, אין אחת כזאת. אנחנו צריכים למצוא בעצמנו את זאת שתתאים לנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s