מה יש בתזונה הים תיכונית ששמה יוצא למרחוק?

זה התחיל בשנות ה-60. מחקר שהתקיים בשבע ארצות (ונקרא שלא במקרה "מחקר שבע הארצות") על ידי ד"ר אנסל קיס, ביקש לבדוק את הקשר בין הרכב התזונה לבין שיעורי תמותה מהתקף לב בקרב גברים בעשור החמישי והשישי לחייהם. אחוז התמותה הנמוך ביותר נמצא בכרתים, למרות אחוזי שומן הזהים למדינה שהגיעה למקום האחרון במחקר, הלא היא פינלנד. נמצא כי מקור השומן עושה פה את ההבדל הגדול ביותר. בפינלנד מרבית השומן היה שומן רווי שמקורו בבשר וחמאה ואילו בכרתים מרבית השומן היה שומן חד בלתי רווי  שמקורו בשמן זית.

39033417_mוחזרה ל-2016: במחקר שבו נבדקו 15,482 איש ב-39 מדינות, בגיל ממוצע של 67, והתפרס על פני 4 שנים, הסתבר כי התברר כי אצל 10.1 אחוזים מהמשתתפים, 1,588 אנשים, היה אירוע "גדול" כמו התקף לב, שבץ או מוות. רוב המקרים היו בצד של אוכלי התפריט המערבי.

מאז ועד היום בוצעו עשרות מחקרים על הדיאטה המאפיינת את מדינות הים התיכון, אלה המגדלות זיתים (כ-16 מדינות נמנות על הגדרה זו). למרות שהיא משתנה ממדינה למדינה, יש לה מאפיינים עיקריים ובולטים, ואלו הם:

עתירת ירקות ופירות, דגנים וקטניות, אגוזים וזרעים ושמן זית כמקור שומן עיקרי; דלת מזון מעובד, מזון מטוגן, מוצרי חלב, בשר אדום, דגים ועופות, ביצים, ממתקים ויין.

ים תיכוני ובריא

כל המחקרים מראים על קשר בין הדיאטה הים תיכונית לתוחלת חיים ארוכה יותר, בריאות טובה יותר עם פחות מחלות כרוניות, בעיקר מחלות לב וכלי דם.

המסקנה הכי משמעותית של המחקרים הבודקים את הדיאטה, גורסת כי אכילת מזונות בריאים חשובה יותר מהימנעות ממזונות לא בריאים, עיקרון המצדיק פוסט משל עצמו, שיהיה ממש בקרוב.

כללים מעשיים של הדיאטה הים תיכונית

אז מה זה אומר לנו, הישראליים, לקיים אורח חיים של דיאטה ים תיכונית?

  • קודם כל, הרבה פירות וירקות, שזמינים לנו בשפע כל ימות השנה.
  • הדבר השני הוא דגש על מגוון דגנים מלאים.
  • קטניות על בסיס יומי.
  • הפחתת בשר אדום והגדלת צריכת דגים ועופות.
  • הפחתת כמויות אלכוהול ודגש על יין אדום.

רוצים לקרוא עוד על הדיאטה הים תיכונית? לחצו כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s